W czwartek, 25 marca, w siedzibie Urzędu Miejskiego w Brzesku została podpisana umowa dotycząca drugiego etapu budowy hali sportowej wraz z przewiązką i infrastrukturą techniczną przy Szkole Podstawowej w Mokrzyskach.
W czwartek, 25 marca, w siedzibie Urzędu Miejskiego w Brzesku została podpisana umowa dotycząca drugiego etapu budowy hali sportowej wraz z przewiązką i infrastrukturą techniczną przy Szkole Podstawowej w Mokrzyskach.
Stowarzyszenie Społeczno –kulturalne i Koło gospodyń Wiejskich oraz uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Mokrzyskach zaprosili Seniorów z okazji ich święta .
Dnia 21 kwietnia 2012 r. w Przedszkolu Parafialnym pw. bł. Karoliny Kózkówny w Mokrzyskach odbyła się promocja książki ks. kanonika Mariana Wala pt. Powstanie parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mokrzyskach.
Czytaj więcej: 10 rocznica nadania imienia płk Józefa Koczwary
Dnia 5 10 2019.
Odbyła się wycieczka pokoleniowa do Niepołomic i Krakowa organizator to Stowarzyszenie Społ - Kult wsi Mokrzyska Zwiedzanie zamku z przewodnikiem.
NAUCZYCIELE „LWOWIACY I KRESOWIACY”
którzy uczyli w Szkole Podstawowej w Mokrzyskach
Zaraz po zakończeniu wojny nastąpiła organizacja szkoły. Nowym kierownikiem szkoły był Tadeusz Wałęga.
W sobotę 25 stycznia w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Mokrzyskach odbył się XVII Memoriał Szachowy im. Stanisława Migdała.
Czytaj więcej: XVII Memoriał Szachowy im. Stanisława Migdała w Mokrzyskach.
Dnia 8.09 2019.r w Brzesku odbyło się Diecezjalne Święto Chleba.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą której przewodniczył ksiądz biskup Henryk Nowacki.
Lista mieszkańców Mokrzysk uwięzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.
Pełną dokumentację obiektu przygotowało biuro projektowe Archimedia z Tarnowa pod kierownictwem inż. Piotra Baki.
Dnia 18 -11-2018 o godzinie 15 ,00 w sali GOSiR w Mokrzyskach odbył się Koncert Chóru,, Bonum Carmen” z Tarnowa
Organizatorami tego koncertu byli: Dyrektor Szkoły Podstawowej Pan Marek Kossoń i Prezes Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego wsi Mokrzyska Pani Urszula Halik.
Wiązanka wierzeń i przesądów ludu z okolic Buczkowa i Okulic, tudzież Mokrzysk- Bucza.
W powiecie brzeskim i bocheńskim.
Tradycyjnie jak co roku kolejne spotkanie na Tłustym Czwartku zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Społeczno –Kulturalne i Koło Gospodyń Wiejskich .
Stanisław Kolasiński ps. „Ulewa”, „Śmiga” (ur. 16 listopada 1916 w Mokrzyskach, zm. 19 listopada 1996) – polski wojskowy, uczestnik kampanii wrześniowej i walk we Francji, cichociemny, członek struktur WiN w Niemczech, działacz emigracyjny. Kawaler Orderu Virtuti Militari.
Kilka tygodni przygotowań , kilka chwil rozrywki i już po wszystkim . XII Festyn Solecki zakończony . Zostają tylko wspomnienia …..
Festyn jak co roku organizowała Rada Sołecka naszej miejscowości przy współpracy z Urzędem Miejskim , Miejskim Ośrodkiem Kultury , Ochotniczą Strażą Pożarną wsi Mokrzyska .
Słowa podziękowania należą się ludziom którzy od lat wspierają naszą imprezę - Ignacemu Lisowi , Edwardowi Milewskiemu , Bogdanowi Barankowi i wielu innym cichym autorom tej imprezy dzięki którym nasza miejscowość może mieć swoje święto .
Szczególne podziękowanie składam Pani Iwonie Tomasik – Kierowniczce Świetlicy Wiejskiej w Mokrzyskach i Pani Jolancie Pacurze – Administratorce GOSIR-u za poświęcenie kilka dni i nocy na przygotowanie imprezy . / mężowie wybaczcie / .
Bez wątpienia atrakcjami tegorocznego festynu było otwarcie go przez 101 – letniego mieszkańca naszej miejscowości Pana Stanisława Pacurę z osiedla Ruchu Oporu z wykonanymi w dalszej części festynu z wielkim wyczuciem melodycznym utworami a cappella , koncert zespołów „ REMIX „ z Żurawicy , „ Leliwa Jazz Band „ z Tarnowa i „ Halio Band „ z Bochni .
Nie będę opisywał poszczególnych pozycji imprezy . Kto był - doświadczył wrażeń na żywo , kto nie mógł czy też nie chciał być - niech zaglądnie do galerii na naszej internetowej stronie .Może spotkamy się za rok ? .
Jeszcze raz wszystkim dziękuję za świetną zabawę.
Marek Kośmider
Sołtys Mokrzysk
Po raz kolejny w Mokrzyskach odbył się Piknik Sołecki zorganizowany przez:
Sołtys wsi Mokrzyska,
Stowarzyszenie społ. kulturalne wsi Mokrzyska
Ochotnicza straż pożarna,
Koło Gospodyń Wiejskich
Rada Sołecka
Jako gość specjalny pojawił się Burmistrz miasta Brzeska Tomasz Latocha.
Jak ostatki, to ostatki
Hucznie rozstawano się z karnawałem w dawnej Polsce. W pałacach, dworach dworkach odbywały się zabawy, polowania, uczty.
Bawiono się ochoczo, aż do północy we wtorek, który poprzedzał środę popielcową. Ostatnie dni karnawału zwano mięsopustne, zapustem, ostatkami.
Czytaj więcej: Stanisław Gałek (1876 Mokrzyska k. Brzeska - 1961 Zakopane)
Historia Parafii Mokrzyska,
p.w.Najświętszego Serca Pana Jezusa
dekanat Szczepanów
Diecezja Tarnów, Metropolia Kraków
Zapustowe zabawy
Hucznie rozstawano się z karnawałem w dawnej Polsce. W pałacach, dworkach odbywały się zabawy kuligi, polowania, uczty.
ŚWIĘTO KOBIET W MOKRZYSKACH
Już po raz szósty w sali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji, przy pięknie przybranych stołach zasiadły mieszkanki Mokrzysk, aby wspólnie świętować Dzień Kobiet.
Gospodarzami uroczystości byli burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka i sołtys Stanisław Pacura, a gościem specjalnym był dyrektor miejscowej szkoły Marek Kossoń.
Pastwiska gromadzkie.
(Gospodarka w Mokrzysce).
Jeżeli zechcecie posłuchać, jak się to piwadzi w naszej gminie, to wam opiszę choć co zgrubsza.
W gminie Mokrzysce jest numerów około 500 i mamy dosyć duży majątek gromadzki, bo mamy około 370 morgów błonia. Ale co z tego, kiedy go nie wszyscy używamy, tylko zagraniczni i ci co około błonia mieszkają.
Czytaj więcej: Pastwiska gromadzkie. (Gospodarka w Mokrzyskach) 1896 rok.
W dniu 8 II 2018 w Mokrzyskach, Stowarzyszenie Kulturalno Społeczne zorganizowało spotkanie dla mieszkańców z okazji "Tłustego Czwartku" rozpoczynającego okres zapustów.
Tradycja ta jest znana od wieków i cieszy się dużą popularnością nie tylko w Mokrzyskach:
Rok IV. Nowy Sącz, dnia 1. sierpnia 1897. Nr. 21.
Sprawy gromadzkie.
Z Mokrzyski opisał ktoś w naszej gazecie gospodarkę gminna, (w numerze 24 z r. 1896), ale nie napisał prawdy. Mnie to bardzo niepokoiło, ale dałem pokój — aż teraz muszę wam wyjaśnić, jak jest prawdziwie.
(Dobrze, należy wysłuchać i drugą stronę. )
15. jubileuszowy Turniej Szachowy im. Stanisława Migdała potwierdził, jak wielkąpamięcią, sentymentem, i szacunkiem darzony był i jest do dziś człowiek, którzy swoje życie poświęcił dla sportu, działalności społecznej i popularyzacji szachów. Tegoroczna edycja turnieju zgromadziła 71 zawodników, byli wśród nich zarówno mistrzowie, amatorzy, jak i początkująca w tej dyscyplinie młodzież. Gospodarzem zawodów był Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mokrzyskach.
Jak dawniej w Mokrzyskach przeżywano okres wielkiego postu.
Post wielkanocny nazywany jest wielkim, ponieważ poprzedza uroczyste obchody Wielkanocy.Rozpoczyna się w Środę Popielcową, która kończy czas wesołych zabaw, wesel, swatania par, kuligów. Ostatnie trzy dni zapustów nosiły dawniej nazwę „mięsopust” (pożegnanie mięsa). Poprzedzał je tzw. „tłusty czwartek” okres ten nazywano później ostatkami.
Czytaj więcej: Jak dawniej w Mokrzyskach przeżywano okres wielkiego postu.
Strona 1 z 2